Prodaja glazbe u 2012. godini na globalnoj je razini narasla za 0,3 posto i to je prvo povećanje prodaje u ovom stoljeću. Posljednji put kad je prodaja glazbe rasla, bilo je 1999. godine. Analitičari kažu da je razlog za ovaj mali, ali značajan uzlet bolja mobilna tehnologija, oporavak srednje klase na svjetskoj razini, više opcija slušanja glazbe i lagano dokidanje piratstva s atraktivnim sadržajima i modelima plaćanja.
Pokretač takvoga trenda je digitalna glazba koja na svjetskoj razini zauzima trećinu, a u Americi više od polovine prodaje. Servisi kao što su iTunes, Spotify i Deezer umnogome su utjecali na rastuću prodaju. Izvrsni rezultati Deezera u Hrvatskoj svakako dokazuju takav trend, a poklapaju se i s europskim tendencijama: europski slušatelji vole glazbu na svom jeziku i upravo omogućavanje slušanja lokalne glazbe na servisu kao što je Deezer umnogome je pridonijelo uspjehu.
No, svakako je ključan razvoj mobilne tehnologije i činjenica da su smartfoni postali izvrsni hi-fi uređaji putem kojih se do željene pjesme može doći u tren oka. Nekoć su proizvođači razvijali uređaje koji su imali naglašenije zvučničke osobine, dok su drugi bili bolji kao fotoaparati. Danas svaki smartfon mora imati besprijekorne audio/video performanse.
Prema istraživanju eMarketera, svaki peti Amerikanac danas sluša glazbu putem svoga mobilnog uređaja, što je dvostruko više nego lani. Očekuje se da će do 2015. Godine svaki treći slušati glazbu na svome mobilnom uređaju. Glazba se sluša putem streaming servisa ili se downloadira direktno na mobilni uređaj. Sve manje je korisnika koji prebacuju glazbu s osobnog računala na smartfon, jer je direktan pristup jednostavniji i brži, bez obzira na cijenu.
Istraživanje pokazuje da se digitalna glazba gotovo sasvim sluša na smartfonima, odnosno 99,2 posto slušača glazbu ima na smartfhonima, a samo 0,8 posto na standardnim mobitelima.
Upravo takvi rezultati potiču i druge dijelove industrije da se priključe. Tako je poznata tvrtka specijalizirana za redukciju šuma Dolby Laboratories odlučila vlastitu tehnologiju ustupiti proizvođačima nekih mobilnih uređaja. Očekuje se kako će ponajprije ova tehnologija zaživjeti na tabletima (odabrani Acerovi Windows Pro i Android uređaji, Samsung Galaxy Tab 3 tableti, Kindle Fire HD uređaji…), a potom i na Nokijinim smartfonima. Osim za glazbu, u Dolbyju očekuju punu primjenu njihove tehnologije i prilikom gledanja filmova na njihovim uređajima.
No, očito je kako zahvaljujući mobilnim uređajima i streaming servisima počinje nova glazbena renesansa, odnosno razvoj dominantnoga slušanja glazbe koji je nestao posvemašnjim downloadiranjem i prestankom kupovanja kompakt-diskova. Deezer u Hrvatskoj (ponajviše zahvaljujući HT-u) pokazuje da i na ovim meridijanima to može biti tako.
The post Nova glazbena renesansa appeared first on Blog.HrvatskiTelekom.